I viděl Bůh, že je to špatné : terezínská novela / Otto Weiss ; ilustrace Helga Weissová

By: Weiss, Otto, 1898-1944 [Autor]Contributor(s): Weissová, Helga, 1929- [02-Ilustrátor]Material type: TextTextPublisher: V Brně : Jota, 2016Edition: První vydáníDescription: 105 stran, 4 nečíslované strany obrazových příloh : ilustrace (převážně barevné), portréty, faksimile ; 24 cmContent type: text Media type: bez média Carrier type: svazekISBN: 9788074629945Other title: Terezínská novela [Added title page title]Subject(s): Terezín (koncentrační tábor) | 1939-1945 | Židé -- perzekuce -- 1939-1945 | holocaust (1939-1945) | koncentrační tábory -- Česko -- 1939-1945Genre/Form: české novely Summary: Historická novela je sugestivní osobní výpovědí o událostech z terezínského ghetta, kritizující s nadhledem, ale i s oprávněnou hořkostí poměry v ghettu a mezilidské vztahy v nucených kolektivech, kde se žilo na pokraji života a smrti.Summary: Spisovatel Otto Weiss napsal svůj příběh o krutém dopadu nacismu na židovský národ v Terezíně v roce 1943 a ilustracemi knihu doplnila jeho dcera Helga, tehdy třináctiletá dívenka. Společně ji věnovali Helžině matce Ireně. Jen krátce poté byl autor zařazen do transportu do Osvětimi, odkud se již nevrátil. V hořkém podobenství zde na sebe vezme lidskou podobu sám Bůh, který se od lidí na čas odvrátil a vzdal se řízení světa, protože v něj lidstvo přestalo věřit - tak ať to tedy zkusí po svém! Nyní však Bůh v lidské podobě přichází navštívit Terezín, aby nahlédl do situace pronásledovaných Židů. Prostý příběh se pokouší o úsměv, ten však jen zakrývá nesmírnou bolest a zármutek a odhaluje zrůdnost rafinované nacistické propagandy. Kniha obsahuje i několik rodinných fotografií a slovníček vězeňského slangu a německých výrazů.
List(s) this item appears in: Holokaust
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Collection Call number Status Date due Barcode
Knihy Knihy Oddělení pro dospělé
Beletrie
Beletrie pro dospělé Available 321300125856

Terminologický slovník

Historická novela je sugestivní osobní výpovědí o událostech z terezínského ghetta, kritizující s nadhledem, ale i s oprávněnou hořkostí poměry v ghettu a mezilidské vztahy v nucených kolektivech, kde se žilo na pokraji života a smrti.

Spisovatel Otto Weiss napsal svůj příběh o krutém dopadu nacismu na židovský národ v Terezíně v roce 1943 a ilustracemi knihu doplnila jeho dcera Helga, tehdy třináctiletá dívenka. Společně ji věnovali Helžině matce Ireně. Jen krátce poté byl autor zařazen do transportu do Osvětimi, odkud se již nevrátil. V hořkém podobenství zde na sebe vezme lidskou podobu sám Bůh, který se od lidí na čas odvrátil a vzdal se řízení světa, protože v něj lidstvo přestalo věřit - tak ať to tedy zkusí po svém! Nyní však Bůh v lidské podobě přichází navštívit Terezín, aby nahlédl do situace pronásledovaných Židů. Prostý příběh se pokouší o úsměv, ten však jen zakrývá nesmírnou bolest a zármutek a odhaluje zrůdnost rafinované nacistické propagandy. Kniha obsahuje i několik rodinných fotografií a slovníček vězeňského slangu a německých výrazů.

There are no comments on this title.

to post a comment.

Powered by Koha